Smartfony
CZYTASZ O:
[TEST] Sony Xperia E3 – Recenzja
0

[TEST] Sony Xperia E3 – Recenzja

by testuJEŻ7 stycznia 2016

Sony Xperia E3 to tani telefon z funkcją komunikacji 4G. Kosztuje około 500zł i na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym spośród pozostałych Xperii. Stała i atrakcyjna linia to mocny punkt Sony.

1.Wygląd

Wygląda na droższy niż jest. Choć jest ładny to ma kilka mankamentów. Ekran to tylko 4.5 cala, a urządzenie jest dość spore. Jest bardzo dużo miejsca pomiędzy dolną i górą krawędzią ekranu, a odpowiednio dolną i górną krawędzią telefonu. Także po bokach można było zaoszczędzić trochę miejsca. Właśnie szerokość jest kluczowa w kwestii ergonomii użytkowania. Gdy urządzenie jest zbyt szerokie, tak jak E3, to używanie go jedną ręką staje się ciężką gimnastyką, a telefon sam w sobie nie leży wygodnie w dłoni. Sony używa designu Omnibalance, znanego z droższych urządzeń, zapewniającego odpowiednie położenie wszystkich przycisków. Brzegi telefonu są zakrzywione, a jakość wykonania poprawna jak na tę półkę cenową.

Opinia: Atrakcyjnie wyglądające urządzenie. Zbyt duże jak na 4.5 cala.
Ocena: 3/5

2. Ekran

W tej cenie zwykle nie dostajemy dużo, ale rozdzielczość 480×854 jest jak uderzenie w twarz. To zdecydowanie za mało. 540×960 powinno być prawnie nakazane w 2015 roku! Dopiero przy rozdzielczości HD Ready pokiwałbym z lekkim uznaniem, a przy Full HD byłbym zadowolony. Ekran w E3 jest trzy kroki od zadowolenia! Może stąd wzięła się nazwa… Technologia tego marnego wyświetlacza to IPS. Obrazowi brakuje ostrości i czystości. Zarówno przeglądanie Internetu jak i granie czy oglądanie filmów przyniesie rozczarowanie. Jedynie kąty widzenia, kontrast, odwzorowanie koloru można uznać za poprawne. Jednak to małe pocieszenie. Na dobicie napiszę, że Sony olało nas tak bardzo, że nie zdecydowało się użyć wzmocnionego szkła Gorilla Glass do zabezpieczenia ekranu. Użyli hartowanego szkła. Nie jest ono tak mocne jak to z goryla. Nawet lekki nacisk możne powodować zniekształcenie obrazu.

Opinia: A Ty ile w tym roku zaoszczędziłeś? Na pewno mniej niż Sony na tym ekranie.
Ocena: 1.5/5

3. Oprogramowanie

Moją złość na Sony przeniosę na początek kolejnej kategorii. E3 ma 4GB pamięci wbudowanej. Rzadko kiedy można spotkać urządzenie, które nie ma przynajmniej 8, więc cieszmy się z tej chwili. Aha, oprogramowanie i aplikacje zabierają trochę pamięci, więc nie dostajemy nawet 4, a jedynie 1.2GB. System operacyjny na jakim działa Sony Xperia E3 to Android 4.4.2 wraz z nakładką Sony. Nakładka nie zmienia znacząco oprogramowania i co najważniejsze nie denerwuje użytkownika. Poza albumem zdjęć, który standardowo już w Sony jest tragicznie niezorganizowany. Nakładka zmienia wygląd powiadomień. Nie mamy szybkiego dostępu do jasności ekranu, ale jest za to podział na powiadomienia i ustawienia. Część z instalowanych przez Sony aplikacji można usunąć, a część wyłączyć.

Przeczytaj:  Goclever Quantum 1010M 3G - Dane techniczne

Opinia: Za mało pamięci.
Ocena: 2/5

4. Parametry

Jako procesor mamy tu stary, choć dobry Snapdragon 400. Był on używany już w zeszłym roku przez tanie i średniej klasy urządzenia. Nie dostaliśmy nic nowszego, ale ten nie jest taki zły. 1.20GHz i 4 rdzenie, do tego 1GB RAMu. Te liczby nie zrobią wrażenia na nikim, kto używa flagowego telefonu. Do codziennych zadań Sony Xperia E3 sprawdzi się dobrze. Urządzenie działa szybko, bez przestojów i spowolnień. Gry chodzą płynnie. Okazjonalnie można dostrzec spadki wydajności, ale nie wpływa to na jakość grania. Przez słaby wyświetlacz gry pod względem graficznym wyglądają raczej słabo. Polecam raczej tytuły 2D niż 3D.

Opinia: Do codziennych zadań wystarczy. Działa szybko i płynnie.
Ocena: 3/5

5. Aparat

Prawie pod każdym względem E3 ma słaby aparat. Główny obiektyw ma 5Mpx, choć wykonuje zdjęcia w trybie automatycznym w rozdzielczości 3.7 Mpx. To za mało. Fotografie są kiepskie, a w słabym oświetleniu wręcz tragiczne. Detali jest bardzo mało. Zdjęcia wykonywane są długo. Nie ma on oczywiście stabilizacji obrazu, więc szanse na to, że obraz wyjdzie nieporuszony i ostry są małe. Nie ma co się więcej rozpisywać, aparat nie nadaje się do niczego. Z przodu jest tak samo źle. Natomiast film nagramy w dobrej rozdzielczości, bo w Full HD, ale jakość nagrania pozostawi trochę do życzenia.

Przeczytaj:  LG G3s - Dane Techniczne

Opinia: Kolejne rozczarowanie.
Ocena: 1.5/5

6. Bateria

Bateria jaką posiada Sony Xperia E3 ma pojemność 2330mAh. To całkiem sporo. Biorąc pod uwagę słaby ekran czas pracy powinien być bardzo długi. I tak jest. Jeden dzień ciężkiego użytkowania nie zrobi na baterii wrażenia. Dwa dni wytrzyma bez wielkiej gimnastyki. Jeśli nie używasz go często lub do skomplikowanych procesów to jest szansa, że wytrzyma trzy dni. Z minusów to bateria nie jest wyjmowalna, a ładowanie trwa bardzo długo.

Opinia: Bardzo wydajna bateria!
Ocena: 4/5

7. Jakość rozmów i głośnik

W tej kategorii dostajemy raczej standard. Jakość rozmowy na zadowalającym poziomie. Jest drugi, wyciszający niepotrzebne dźwięki mikrofon. Głośnik zewnętrzny nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest to mono. Wydaje z siebie dźwięki, które słychać i to w sumie tyle.

Opinia: Standard. Jakość rozmowy OK.
Ocena: 3/5

8. Czy warto kupić Sony Xperia E3?

We wstępie chwaliłem go za 4G. Zrobiłem to specjalnie, żeby móc później zastanawiać się na co bym to cztery gie wymienił. Na pewno na lepszy design, lepszy ekran, lepsze oprogramowanie. Aha i jeśli wystarczy to jeszcze na inny telefon, bo wydajemy 500zł, a nie dostajemy nic co sprawi nam radość. Bo przecież nie stwierdzimy, że kręci nas to, że bateria długo trzyma, albo że aplikacje nie zacinają się przy odpalaniu. Jeśli używasz telefonu do rozmów, SMSów i okazjonalnego przeglądania Internetu to E3 Cię nie zawiedzie. Jednak na rynku są znacznie lepsze propozycje za podobną cenę. Te „lepsze propozycje” mogą więcej niż E3. Dużo więcej.

Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 500zł.
Opinia końcowa: Omijaj go! 
Wybierz lepiej roczne telefony średniej klasy. Sony Xperia M2 albo HTC Desire 620 kosztują tylko 100zł więcej.

Ocena końcowa: 2.6/5

Dane techniczne
System operacyjny

Android 4.4 KitKat

Procesor

Qualcomm Snapdragon 400 8926
Zegar procesora: 1,20 GHz
Liczba rdzeni: 4
GPU: Adreno 305

Pamięć

RAM: 1GB
Pamięć wbudowana: 4GB

Ekran

4.50", 480 x 854 px, IPS TFT

Łączność

GPS, GPRS, EDGE, 3G, 4G, Bluetooth, WiFI: v802.11 b/g/n

Aparat

Zdjęcia: 2592 x 1944 px, 640 x 480 px, 5 Mpx, 0.3 Mpx
Wideo: 1920 x 1080 px
Lampa LED

Bateria

Li-Ion 2330 mAh
Czas rozmowy: 3G: 520 min. (8,7 h)
Czas czuwania: 3G: 661 h (27,5 dnia)

Wymiary i waga

137,10 x 69,40 x 8,50 mm
143,80 g

Dostępny w sieci

Play, Plus (stan na 6.07.2015)

Cena

500 zł (stan na 5.01.2016)

Plusy

4G
Wytrzymała bateria

Minusy

Wyświetlacz niskiej rozdzielczości
Dość spory
Beznadziejny aparat

Ocena
Ocena użytkowników
Oceń tutaj!
Wygląd
3.0
Ekran
2.5
Oprogramowanie
3.0
Parametry
3.0
Aparat
1.0
Bateria
5.0
Jakość rozmów i głośnik
4.0
Podsumowanie

Omijaj go! Wybierz lepiej roczne telefony średniej klasy. Sony Xperia M2 albo HTC Desire 620 kosztują tylko 100zł więcej.

3.0
Ocena użytkowników
You have rated this
Jak Ci się podobało?
Uwielbiam
100%
Zainteresowany
0%
Takie o...
0%
Co?
0%
Nienawidzę
0%
Rozczarowany
0%
About The Author
testuJEŻ