[TEST] HTC One M8 – Recenzja
Najlepszy moment na kupienie HTC One M8 jest właśnie teraz. Dlaczego? Ponieważ na rynku pojawił się już nowy model tego flagowego produktu HTC, czyli M9. Od premiery testowanego dziś urządzenia minęło już półtora roku. Aktualnie kosztuje 1700zł. To więcej niż Samsung Galaxy S5 czy Google Nexus 5. Jak HTC wypada na ich tle?
1.Wygląd
HTC One M8 to piękny telefon. Ze wspomnianej wyżej trójki jest zdecydowanie najładniejszy. Z dużą przewagą. HTC skupiło swoje działania na wyglądzie i standardzie wykonania. Ten standard właśnie jest bardzo wysoki. W większości telefon wykonany jest w przyjemnego w dotyku metalu. Dwutonowy plastik, który opływał jego poprzednika, M7, zniknął na zawsze. Tutaj też mamy do czynienia z metalem. HTC twierdzi, że urządzenie zbudowane jest w 90% z tego stopu. Wierze im. Techniczny problem używania metalu jest taki, że blokuje sygnał anteny zapewniającej zasięg. To dlatego z tyłu urządzenia przebiega pozioma linia. Nie jest to designerska fantazja, choć trzeba przyznać, że wygląda to nieźle. Ekran pokryto szkłem Gorilla Glass. Całość chce się dotykać, chce się go poczuć. Od poprzednika jest też większy. Zdecydowanie dłuższy i odrobinę szerszy. Jako, że wysokość urządzenia nie ma większego znaczenia w przypadku walorów jego użytkowania to tę zmianę ominę. Natomiast szerokość została zwiększona o kilka milimetrów, więc ta zmiana nie ma znaczenia. Jeśli wcześniej używałeś telefonu z 5 calowym wyświetlaczem to z HTC One M8 nie będziesz miał żadnych problemów. Dostępny jest w trzech kolorach – białym, szarym i złotym, choć muszę przyznać, że biały wygląda niezbyt atrakcyjnie.
Opinia: Miss World.
Ocena: 5/5
2. Ekran
Niektórzy mogą narzekać, że ekran Full HD to mało, że przydałoby się 2K. W 2014 roku 1080p to było dużo, dzisiaj w dalszym ciągu sporo. Na telefonie nie odczujemy wielkiej różnicy pomiędzy tymi rozdzielczościami. Z tego powodu nie mogę mu odjąć za to punktów, czy potraktować tego jako minus. Czy mogę to zrobić za brak ewolucji? To już szybciej. Poprzedni model miał mniejszy o 0.3 cala ekran. W tym modelu ekran jest tego samego typu, choć większy, rozciągnięty do 5 cali. Zmniejszyło to ilość pikseli na cal do 441. Na szczęście nie da się tego zauważyć. SLCD to inna technologia i inne priorytety niż Super AMOLED. Jeśli chodzi o kolory to w Samsungu są one mocno nasycone. W HTC natomiast bardziej stonowane, ale nie to, że gorsze. Inne. Bardziej realne, może? Balans bieli jak i biel sama w sobie jest super. Jest czysta. Nie ma w sobie ani kropli żółci. Jasność też bardzo cieszy. Choć najwyższych ustawień używa się rzadko, to w momencie kiedy trzeba ich użyć, HTC nie zawiedzie. Jedynie czerń i kontrast odstają od Super AMOLED. W momencie kiedy jasność ustawiona jest w połowie lub więcej czarny przestaje być czarny, a staje się granatowy. Oglądanie filmów czy granie przy takiej czerni nie jest zadowalające. Minus za to.
Opinia: Gdyby brać pod uwagę tylko technologię LCD to wynik byłby maksymalny.
Ocena: 4.5/5
3. Oprogramowanie
HTC M8 korzysta z Androida 4.4 oraz nowej wersji własnej nakładki, czyli Sense 6. Choć HTC twierdzi, że system został zbudowany od podstaw to ciężko nie zauważyć podobieństw z poprzednimi. Nakładki HTC cieszą się dobrą opinią. To chyba najbardziej użyteczne oprogramowanie dodatkowe przygotowane przez jakiegokolwiek producenta telefonów. Najważniejsza zmiana, moim zdaniem, to dodanie trzeciego funkcjonalnego przycisku. Oprócz „powrotu” i „pulpitu” mamy „przełączanie ekranu”. Znane i długo praktykowane rozwiązanie innych producentów w końcu doczekało się swojej wersji w HTC. Pojawiła się też zaktualizowana wersja BlinkFeed. To kolorowe bloczki powiadomień-wiadomości, które zbierają wszystkie najważniejsze rzeczy z Twittera, Facebooka czy artykuły z ulubionych stron. Nie każdy to polubi. Da się odinstalować, ale najpierw warto wypróbować. Może Cie przekona. Z innych aplikacji mamy pilot do urządzeń elektronicznych, moduł dla dzieci (wyłącza treści niepożądane lub opcje płatności w aplikacjach), trenera czy radio.
Opinia: W końcu ktoś zrobił wartościową nakładkę!
Ocena: 4.5/5
4. Parametry
Jako procesor mamy Snapdragona 801. To taki sam jak w Samsungu Galaxy S5 czy Sony Xperii Z2. Jednak różni się on od nich pod względem technicznym. 2.3GHz to mniej niż u konkurentów, ale wciąż całkiem dużo. Dodając do tego 2GB RAMu mamy świetny wynik. Tylko na papierze. W rzeczywistości w trudnych warunkach, czyt. przy najbardziej wymagających grach, telefon tracił w stosunku do konkurentów. Gry gubią płynność. Nie jest to wielka różnica, ale mimo wszystko jest. Przy filmach czy przeglądarce, a nawet kilku aplikacjach otwartych naraz nie odczujemy braku mocy. Problem występuje tylko przy grach, czyli wtedy kiedy ta moc jest najbardziej potrzebna. Być może Sense 6 obciąża system.
Opinia: Coś tu nie gra.
Ocena: 4/5
5. Aparat
W poprzednich modelach flagowych HTC obsługa kamery nie była łatwa. Teraz twierdzą, że uprościli tę aplikację. Co przez to rozumieją? Bo jeśli wyczyszczenie ekranu z nadmiaru ikonek to OK, mamy sukces. Jednak chyba nie o to chodziło. Ale po kolei. Z podstawowych funkcji oprócz normalnych zdjęć, video, przedniej kamery mamy jeszcze panoramę, zdjęcia i filmy za jednym razem oraz zdjęcia przedniej i tylnej kamery naraz. To wszystko. Zaraz odezwą się głosy: a gdzie HDR? Uspokajam. Jest HDR. Ale żeby go odpalić trzeba kopać głęboko. Podmenu, podpodmenu i jest. 300 metrów pod ziemią. Mniej więcej tam gdzie ręczne ustawienia. Ręcznie mamy kontrole nad wszystkim czego potrzeba. Od ISO po szybkość migawki. Szkoda tylko, że wszystko jest tak mocno poukrywane. Odechciewa się robić zdjęć. A zestaw do robienia fotek jest bardzo ciekawy. HTC One M8 to pod tym względem najciekawszy i najdziwniejszy sprzęt. Do dyspozycji mamy dwa sensory i dwa obiektywy. Piszę tu tylko o tylnych. Jeden z nich robi zdjęcia, a drugi zbiera informacje o temacie zdjęcia i warunkach, a następnie dopasowuje ustawienia. Jak to działa? Bardzo dobrze, dopóki temat zdjęcia jest prosty, a warunki niemal idealne. Gdy przyjdzie mu się zmierzyć z czymś bardziej skomplikowanym, polegnie. Szczególnie to co jest w tle nie będzie tak wyraźnie jakbyśmy sobie tego życzyli. Problem podwójnej kamery jest taki, że tylko obraz który został skupiony wychodzi ładnie, a pozostałe rzeczy są traktowane po macoszemu. W trybach nocnych czy HDR urządzenie się gubi. Odwzorowanie kolorów czy detale w tyle za konkurencją.
Opinia: Duo camera nie działa poprawnie, aplikacja jest zbyt skomplikowana.
Ocena: 3/5
6. Bateria
Bateria o pojemności 2600mAh to nie jest dobry początek historii, ponieważ szybko nadejdzie jej koniec. Koniec historii i koniec baterii. Baterii, której nie wymienimy i którą łatwo rozładować w jeden dzień mocnego używania. Codzienność z tym nie będzie kolorowa. Chyba, że włączymy tryb oszczędzania energii. Te z kolei są bardzo efektywne. Pozwalają nie tylko na ograniczenie jasności ekranu, ale także na spowolnienie procesora. Fakt jest taki, że nikt nie chce zwalniać procesora. Nie po to kupuje się mocny telefon, aby to robić. Jednak jeśli chcesz, żeby bateria wytrzymała dwa dni to musisz zacząć ją oszczędzać od momentu kiedy odłączyć jej ładowarkę. Na szczęście naładujesz ją na fulla w półtorej do dwóch godzin.
Opinia: Chciałoby się lepiej. HTC mogło postarać się bardziej.
Ocena: 3.5/5
7. Jakość rozmów i głośnik
Podczas rozmów nie ma żadnych problemów związanych np. z utratą zasięgu przez zastosowanie metalu. Tym możemy się nie martwić. Rozmówca słyszy nas dobrze, my go trochę dziwnie, ale wciąż nie najgorzej. Wszystko przez głośnik, który spełnia dwie funkcje i każdą z nich inaczej. Tak dwu funkcyjność odbija się dosłownym echem przy rozmowach. Natomiast gdy włączymy film lub grę usłyszymy prawdziwą rewelację. Głośniki BoomSound. To przez nie telefon urósł. Musiały się zmieścić. Są mega. Są stereo. Produkują prawdziwy dźwięk. Dźwięk jest pełny i doniosły. Można usłyszeć nawet delikatny bass.
Opinia: Jakość rozmowy ok, ale głośniki są super. Boom Boom motherf*cker!
Ocena: 5/5
8. Czy warto kupić HTC One M8?
Najważniejsza rzecz jaką dostaniesz za te 1700zł to piękne urządzenie. Z pewnością wyróżni się wyglądem spośród innych. To dobrze, że jest piękny, bo inne rzeczy w nim kuleją. Jak będziesz na niego patrzył to być może poprawi Ci się humor, który zepsuła rozładowana bateria, słaby aparat czy lekkie przycinanie się gier. Produkt nie jest zły. Powiem wprost: jest bardzo dobry, ale za te pieniądze można kupić coś lepszego.
Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 1700zł.
Opinia końcowa: Nie kupuj, chyba że zależy Ci na wyglądzie. Samsung S5 i Nexus 5 może nie wyglądają tak dobrze, ale mają dwie przewagi: są tańsze i lepsze.
Ocena końcowa: 4.2/5
Android 4.4 KitKat
Qualcomm Snapdragon 801 8974AB
Zegar procesora: 2,30 GHz
Liczba rdzeni: 4
GPU: Adreno 330 @578 MHz
RAM: 2GB
Pamieć wbudowana 16GB
5.00", 1920 x 1080 px, Super LCD
GPS, GPRS, EDGE, 3G, 4G, Bluetooth, WiFI: v802.11a/b/g/n/ac
Zdjęcia: 2680 x 1520 px, 2592 x 1944 px, 5 Mpx, 4 Mpx
Wideo: 1920 x 1080 px
Lampa LED
Li-Po 2600 mAh
Czas rozmowy: 3G: 1200 min. (20,0 h)
Czas czuwania: 3G: 496 h (20,7 dnia)
146,36 x 70,60 x 9,35 mm
160,00 g
Plus, T-Mobile (stan na 24.06.2015)
1250 zł (stan na 5.01.2016)
Duży i ostry ekran
Design
Dobre materiały
Nowoczesne oprogramowanie
Świetne głośniki
Słaby aparat
Kiepska bateria