Smartfony
CZYTASZ O:
[TEST] LG G3 – Recenzja telefonu
4

[TEST] LG G3 – Recenzja telefonu

by testuJEŻ22 września 2015

Cena LG G3 spada. Aktualnie kosztuje nieco ponad 1300zł. Biorąc pod uwagę jego wielki, 5.5 calowy ekran ta oferta wydaje się bardzo atrakcyjna. Rok temu, po premierze, oceniano go jako jeden z najlepszych flagowych telefonów na rynku. Jak bardzo zestarzał się przez rok?

1.Wygląd

LG G3 jest ogromnym telefonem, któremu jakimś cudem udaje się być tylko dużym. Dzieje się tak między innymi ze względu na wagę. Urządzenie jest lekkie, waży jedyne 149 gramów. Jest to wynik lepszy od konkurencji, która dysponuje mniejszymi ekranami. No właśnie, ten ekran. 5.5 cala. Na pierwszy rzut oka i każdy kolejny wydaje się spory. Upakowano go tak sprytnie, że nie zajmuje więcej miejsca niż potrzeba. Dzięki ograniczeniu tej przestrzeni udało się uzyskać urządzenie niewiele większe od 5 calowych. Niestety, to „niewiele większe” odnosi się głównie do szerokości, która jest najbardziej istotnym aspektem, gdy próbujemy używać telefonu jedną ręką. Dosięgnięcie drugiej strony ekranu jest niezłą gimnastyką. Pomaga w niej już tradycyjne umiejscowienie klawiszy z tyłu urządzenia. Przy pierwszym kontakcie będzie to dziwne, ale po pewnym czasie nauczysz się używać go jak profesjonalista. Przyciski są eleganckie i łatwe w odróżnieniu przez dotyk. Pozwalają na szybki dostęp do kamery czy notatek. Zmyślny projekt, którego o dziwo nie skopiowała jeszcze konkurencja. Jakby tych plusów było Ci mało to mam kolejny: jako, że przyciski są z tyłu, boki są czyste. Znajduje się na nich tylko gniazdo microUSB i słuchawkowe. To nie tylko pomaga w wygodnym trzymaniu urządzenia, ale także sprawia, że LG G3 wygląd bardzo estetycznie. Szkoda, że kolejne zdania nie będą już tak dobre. Telefon jest plastikowy i to nie z tego rodzaju plastiku, który by się chciało. Google Nexus 5 pokazał, że można zrobić plastikowy telefon, który wygląda na drogi, droższy niż w rzeczywistości jest. LG G3 pokrywa plastik, który można znaleźć w tańszych urządzeniach. Plastik, który wydaje dziwne dźwięki i nie zachęca do dotykania. Odkładając na bok materiały, urządzenie to bezpieczny projekt. Nie zachwyca, nie rozczarowuje. Jest jakie jest. Zwykłe. Wygląda jak tysiąc innych.

Opinia: Taki jestem zwykły i plastikowy.
Ocena: 3.5/5

2. Ekran

W tej kategorii LG G3 odkrywa to co ma najlepsze. Ekran. Pierwszy szeroko dostępny telefon z ekranem w rozdzielczości Quad HD – 2560×1440. Do tego 534 pikseli na cal. Imponujące wyniki, bijące na głowę iPhone’a 5S czy Samsunga Galaxy S5. Czy ta dodatkowa rozdzielczość ma znaczenie? Tak i nie. Nie ma wątpliwości, że jest to wspaniały i ostry ekran. Ciężko jednak zauważyć różnicę. Przy urządzeniu rozmiarów mniejszych od tabletu lepsze ekrany niż Full HD nie są aż tak pożądane. Do tego, podobnie jak w przypadku aparatów same megapiksele nie gwarantują świetnych zdjęć. W tym przypadku sama rozdzielczość na zagwarantuje genialnej jasności, kontrastu czy czerni. A to są parametry w których LG już tak nie błyszczy. Najwyższa jasność w słoneczne dni może nie wystarczyć. Czasami będziesz musiał zakryć ekran ręką, żeby zobaczyć coś na nim wyraźnie. Podkreślam wyraźnie, bo do przeczytania tekstu czy zobaczenia filmu wystarczy to co jest. Zastosowany ekran to IPS LCD, który nie pozwala na uzyskanie czarnego koloru. Wszystko co znajduje się na wyświetlaczu jest podświetlone, więc czarny zamiast czarnego będzie granatowym. Tak, jest to czepianie się szczegółów. Ale to właśnie te szczegóły odróżniają dobrego zawodnika od mistrza. Ostatnia rzecz o jakiej chciałbym wspomnieć to pożeranie baterii. Im większa rozdzielczość tym większa jej konsumpcja. Dlatego należy znaleźć granicę pomiędzy tym jaki wyświetlacz faktycznie robi różnicę i jest niezbędny w 5.5 calowym urządzeniu, a jaki będzie już tylko fanaberią i odbije się negatywnie.

Przeczytaj:  Sony Xperia Z1 - Dane Techniczne

Opinia: Odejmujemy punkty za słaby kontrast, czerń i jasność. Dodajemy za QHD.
Ocena: 4.5/5

3. Oprogramowanie

Oprogramowanie w LG G2 było bardzo okrojone. Nakładka Optimus spisywała się słabo. Zamiast dokładać dodatkowe funkcje, LG decydowało się zabierać już te istniejące w myśl zasady im mniej tym lepiej. Powodowało to, że lepszy był normalny, fabryczny Android. W modelu G3 Optimus przeszedł spore zmiany. Zmiany na lepsze. Android 4.4.2 KitKat z nakładką Optimus spisuje się świetnie. Nakładka jest wizualnie bardzo ładna. Zostało zmienione centrum powiadomień i kluczowych ustawień. Można się teraz do nich dostać jak w zwykłym telefonie z Androidem, czyli przesuwając z góry na dół. Mamy też Qslide, czyli okno w oknie. Aplikacja przydaję się w momencie, kiedy chcemy coś zaplanować na podstawie terminarza w Internecie jednocześnie sprawdzając swój kalendarz. Mimo wszystko w Qslide najczęściej użyjesz kalkulatora. Jest jeszcze jedna aplikacja, która rozszerza możliwości Qslide. Jest to podzielność ekranu. Na jednej połowie możemy oglądać film, by na drugiej przeglądać Internet.

Opinia: Widziałem gorsze i lepsze nakładki. Gorszych było zdecydowanie więcej.
Ocena: 4.5/5

4. Parametry

Pomiędzy flagowymi modelami telefonów aktualnie są małe różnice jeśli chodzi o procesor. Nie inaczej jest w przypadku LG. Mamy tu sprawdzony procesor Snapdragon 801. 2.5GHz z czterech rdzeni. Do tego 2GB lub 3GB RAMu w zależności od wersji (odpowiednio 16GB i 32GB). Ten dodatkowy GB nie robi wielkiej różnicy. Snapdragon 801 dostępny jest w kilku wersjach. Tutaj mamy tę samą wersję, której używa Samsung Galaxy S5. Jest ona o 200MHz szybsza niż w HTC One M8 i Sony Xperia Z2. Oznacza to, że na testach LG powinien spisać się lepiej od nich, na równi z Samsungiem. Niestety tak nie jest. Wszystkie te trzy konkurencyjne modele są szybsze. Spowodowane jest to prawdopodobnie lekką „blokadą” osiągów w celu bezpieczeństwa przed przegrzaniem się urządzenia. Duży ekran i ciasne opakowanie nie sprzyjają dobrej wydajności. Komunikat o przegrzaniu się urządzenia z jednoczesnym zmniejszeniem jasności ekranu pojawia się tak często, jak tylko wymagamy od G3 wytężonej pracy. Na szczęście nawet najnowsze gry nie zacinają, są płynne, a na wielkim ekranie wyglądają świetnie.

Opinia: Rozwiązanie problemów to 5 cali i brak problemów z przegrzewaniem się?
Ocena: 4/5

5. Aparat

LG posiada tylko 13MPx. To niewiele, ale jak już wiemy piksele nie są najważniejsze. Sprzęt używa rewolucyjnego systemu focusowania. Zwykle jest to skupianie na podstawie kontrastu. Działa to w jasnych warunkach, gdy jest trochę ciemniej kamera ma problemy. G3 używa wiązek lasera. Wysyła kilkanaście wiązek światła w celu wykrycia kontrastu i odpowiednio skupia. Czy to robi różnicę? Zdecydowanie tak. Problemem ze zdjęciami w słabszym świetle jest właśnie zbyt długie skupianie i oczekiwanie kilku sekund na wykonanie zdjęcia. Tak jest np. w Samsungu Galaxy S5, który w porównaniu do LG G3 wykonuje zdjęcie mega długo. Kiedy czekamy te kilka sekund ruszamy się, więc ruszamy też aparatem. Zdjęcie nie wychodzi ostre i dokładne właśnie z powodu tych ruchów. Problem redukuje używanie statywu, ale kto używa statywu do smartfona? G3 w gorszych warunkach wykonuje zdjęcia tak szybko jak w idealnych. Oznacza to mniej drgań, a dokładając optyczny stabilizator obrazu, tych drgań jest minimum. Wynikiem tego są lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. W przypadku dobrych warunków G3 traci do S5 czy innych konkurentów. Traci, bo ma za mało megapikseli. Przez co zdjęcia są mniej wyraźne i mają mniej detali. Jeśli chodzi o funkcje to mamy HDR, a w przypadku filmów slow motion – 120fps lub 4K. Z przodu 2.1Mpx.

Przeczytaj:  [TEST] Samsung Galaxy S4 - Recenzja

Opinia: Dobry do nocnych zdjęć i filmów.
Ocena: 4/5

6. Bateria

Przy tak dużym ekranie bateria też musi być duża. LG G3 ma 3000mAh. To za mało. Przy ekranie FHD i 5 calach wytrzymałaby pewnie te standardowe półtora dnia poważnego używania. Przy aktualnej specyfikacji nie daje rady. Jak ustawisz ekran na maksymalną jasność to zobaczysz jak uciekają Ci procenty. Przy jakichś 60% jasności i mocnym używaniu bateria wytrzyma dzień. To poniżej standardu. Plus za szybkie ładowanie. Pełna bateria w dwie godziny to solidny wynik.

Opinia: Ekran pożera niewielką baterię.
Ocena: 3.5/5

7. Jakość rozmów i głośnik

Podczas rozmowy głośnik i mikrofon spisują się dobrze. Drugi mikrofon skutecznie wycisza niepotrzebne dźwięki dzięki czemu rozmówca słyszy nas wyśmienicie. Rozczarowuje i to mocno, głośnik podczas oglądania filmów i grania. Nie produkuje wystarczającej głośności ani głębi. Dźwięk jest słaby i płytki. Na pocieszenie LG dokłada porządne słuchawki.

Opinia: Bardzo słaby głośnik.
Ocena: 3.5/5

8. Czy warto kupić LG G3?

1300zł to dobra cena za roczny, flagowy telefon. Wolałbym jednak, żeby miał ekran o trochę słabszej rozdzielczości, a bardziej wytrzymałą baterię. W kilku kategoriach LG jest równie dobry co najlepsi, ale w niektórych zostaje mocno za nimi. Inny telefon od LG – Google Nexus 5 – będzie od niego lepszy pod względem parametrów technicznych, wyglądu, oprogramowania, aparatu i jakości dźwięku. A to prawie wszystkie kluczowe funkcje dobrego urządzenia.

Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 1300zł.
Opinia końcowa: Nie kupuj, chyba że zależy Ci na dużym ekranie. 
W tej samej cenie kupisz inny produkt LG – Google Nexus 5.

Ocena końcowa: 3.9/5

Dane techniczne
System operacyjny

Android 4.4.2 KitKat

Procesor

Qualcomm Snapdragon 801
Zegar procesora: 2,50 GHz
Liczba rdzeni: 4
GPU: Adreno 330

Pamięć

RAM: 2GB
Pamięć wbudowana: 16GB

Ekran

5.50", 1440 x 2560 px, IPS TFT

Łączność

GPS, GPRS, EDGE, 3G, 4G, Bluetooth, WiFI: v802.11b/g/n/ac

Aparat

Zdjęcia: 4128 x 3096 px, 1600 x 1200 px, 13 Mpx, 2.1 Mpx
Wideo: 3840 x 2160 px
Lampa LED

Bateria

Li-Ion 3000 mAh

Wymiary i waga

146,30 x 74,60 x 8,90 mm
149,00 g

Dostępny w sieci

Plus, T-Mobile (stan na 26.06.2015)

Cena

1150 zł (stan na 5.01.2016)

Plusy

Rewelacyjny ekran
Niezły aparat
Ergonomiczny kształt

Minusy

Słaba bateria
Kiepski głośnik

Ocena
Ocena użytkowników
Oceń tutaj!
Wygląd
3.5
Ekran
3.5
Oprogramowanie
4.0
Parametry
4.5
Aparat
4.6
Bateria
3.0
Jakość rozmów i głośnik
4.5
Podsumowanie

Nie kupuj, chyba że zależy Ci na dużym ekranie. W tej samej cenie kupisz inny produkt LG - Google Nexus 5.

3.9
Ocena użytkowników
You have rated this
Jak Ci się podobało?
Uwielbiam
100%
Zainteresowany
0%
Takie o...
0%
Co?
0%
Nienawidzę
0%
Rozczarowany
0%
About The Author
testuJEŻ