Smartfony
CZYTASZ O:
[TEST] Nokia Lumia 930 – Recenzja
0

[TEST] Nokia Lumia 930 – Recenzja

by testuJEŻ22 września 2015

Nokia Lumia 930 to następca Lumii 925. Jest to również pierwsze urządzenie wypuszczone na rynek od wykupienia przez Microsoft działu telefonów Nokii. W momencie premiery w zeszłym roku kosztował mniej więcej tyle samo co iPhone 5S czy Samsung Galaxy S5. Obecnie można go kupić za 1600zł co stawia go na tym samym poziomie co produkt Samsunga. Czy jest od niego lepszy?

1.Wygląd

Lumia 930 jest porządnie skonstruowanym telefonem, który wydaje się, że przetrwa tyle co historyczne, niezniszczalne modele Nokii. Ogólny wygląd z poprzedniego modelu nie zmienił się znacząco. Jeśli już to niestety na gorsze. Zrezygnowano z metalicznego, stylowego designu. Nowy produkt można kupić w mocnych, agresywnych kolorach (pomarańczowy, zielony) lub w bardziej stonowanych (czarny, biały). Żaden z nich nie wygląda elegancko. Nie taką też grupę nabywców ma przyciągać. Nokia celuje w młodsze, bardziej aktywne grono zachęcone atrakcyjnymi kolorami. Kształt 930 przypomina cegłę. Nie jest zachwycający. Rogi nie są zakrzywione, a telefon jest grubszy od konkurencji. Jest przez to masywny i bardzo nieporęczny w użytkowaniu. Przyciski znalazły się w tradycyjnych miejscach. Nie przeszkadzają, ale też nie pomagają. Podobnie jak w poprzedniku nie włożymy dodatkowej karty pamięci. 32GB muszą nam wystarczyć.

Opinia: Nieporęczna i nieelegancka cegła. Kolory agresywne. Jednym się spodobają, innych odepchną.
Ocena: 3.5/5

2. Ekran

Ekran uległ powiększeniu. Z 4.5 cala w 925 urósł do 5. Ekran to Full HD OLED z 441 pikselami na cal. Wzmocniony jest szkłem Gorilla Glass 3. To dobry zestaw. Wszystko co zobaczymy na ekranie będzie bardzo wyraźne i bardzo czarne. Maksymalne ustawienia jasności mogą przyprawić nas o ból głowy. Ekran jest naprawdę jasny i chwała mu za to. Odwzorowanie kolorów jest dobre, choć niektórym mogą się wydać zbyt nasycone. Da się to zmienić w ustawieniach. Zresztą w ustawieniach wyświetlacza możemy zmienić bardzo dużo. Być może nawet za dużo, bo staje się to zbyt skomplikowane dla przeciętnego użytkownika. Mam wrażenie, że ekran w S5 jest lepszy, ale jeśli to prawda to różnica nie jest wielka. Podsumowując jest to świetny ekran.

Opinia: Pierwszoligowy zestaw!
Ocena: 5/5

3. Oprogramowanie

Czy Windows Phone 8.1 oznacza kłopoty? Statystyki pokazują bardzo mały udział tego systemu na rynku. Microsoft wierzy, że jego nowa wersja pozwoli dogonić Androida. Dostarcza on kilka funkcji, które dostępne były już wcześniej na konkurencyjnym systemie, a także kilka obiecujących choć nie rewolucyjnych możliwości. Ogólnie system wciąż traci sporo w ważnych kwestiach. Idąc po kolei, udało im się zmienić ikony w menu. Teraz mają one różne rozmiary, począwszy od na prawdę niewielkich. Pozwala to na umieszczenie ich więcej na jednym ekranie. Udało się także wcisnąć trzecią kolumnę! Nie jest to dramatyczna zmiana, ale oznacza, że mamy szybszy dostęp do często używanych aplikacji. Z Androida zaczerpnięto pasek powiadomień rozwijany z góry do dołu. Brak tego był wielką przyczyną frustracji dla wszystkich, którzy przenosili się z Androida do Windowsa. Całe szczęście, że Microsoft zrozumiał swój błąd i wprowadził taką opcję. Z nowości mamy także szybką możliwość włączenia i wyłączenia Internetu, trybu samolotowego, obrotu ekranu i wejścia w zaawansowane ustawienia. Wszystko to jest dość podstawową sprawą, więc miło, że w końcu ktoś o tym pomyślał. Zmiany zapisują się na plus. Pozwalają na sprawniejsze używanie tego telefonu w codziennym trybie. Czego brakuje zdecydowanie to oczywiście aplikacje. Do telefonu Microsoft dołączy nam kilka, jak np. oś czasu do zdjęć czy organizowanie ich według miejsca i czasu wykonania. Jest też Nokia Beamer, czyli aplikacja pozwalająca na udostępnianie tego co znajduje się na ekranie do innego urządzenia, jak laptop czy tablet. I to w sumie tyle. Ciężko będzie coś ściągnąć z Windows Store. Nie ma tam nowości, nie ma tylu rzeczy co w Google Play. Jeśli się to szybko nie zmieni, Microsoft ze swoimi telefonami pozostanie dalej ułamkiem w statystykach sprzedaży.

Przeczytaj:  Lenovo TAB 2 A7-10F - Dane techniczne

Opinia: Windows poprawiony. Brak aplikacji jest problemem.
Ocena: 2.5/5

4. Parametry

Jedną z rzeczy, o którą się nie musisz martwić to to, że zabraknie mu mocy. Czterordzeniowy 2.2GHz Snapdragon 800 to mocny procesor. Dodając do tego 2GB mamy szybkie urządzenie. Odstaje trochę od Samsunga Galaxy S5 czy nawet Sony Xperii Z2 i HTC One M8. Te gry, które są dostępne na Windowsa nie będą się zacinać, ale te bardziej wymagające mogą przegrzewać dół urządzenia. System operacyjny działa szybko i płynnie. Ze względu na brak aplikacji ciężko jest przeciążyć urządzenie wieloma zadaniami.

Opinia: Przy tym systemie operacyjnym moc jest wystarczająca.
Ocena: 4.5/5

5. Aparat

Nokia braki próbuje nadrabiać dobrymi aparatami. 20Mpx, f/2.4, podwójna lampa. Do tego dochodzi optyczna stabilizacja obrazu, która likwiduje większość rozmyć i utrzymuje sprawy stabilnie. Automatycznie ustawienia działają poprawnie. Aparat w rzeczywistości robi dwa zdjęcia. Jedno 5Mpx, a drugie 16Mpx. Pierwsze jest bardziej przyjazne dla urządzenia czy mediów społecznościowych. Drugie pozwoli zauważyć detale po podłączeniu do komputera. Trochę to dziwne i głupie. Głupie, bo stwarza niepotrzebne problemy jak np. długi czas wykonania zdjęcia, czy nieregularność – jedno ujęcie jest świetne, a drugie jakby niedokończone. Najlepiej wychodzą zdjęcia portretowe lub z bliskiej odległości (ale nie makro). Dostarczony obraz jest ostry, dokładny, a odwzorowanie kolorów świetne. Zdjęcia np. krajobrazu sprawiają mu trudność. Kolory już nie są tak dobrze odwzorowane, a brak HDR tutaj da się odczuć. Zdjęcia w słabym świetle dają mieszane rezultaty. Ujęciom brakuje równomiernego doświetlenia. Szczególnie problematyczny jest poruszający się obiekt w takich warunkach. Jeśli chodzi o filmy to też Nokia jest w tyle za konkurencją. Oglądając nagrania na komputerze jakoś ciężko uwierzyć, że jest to rzeczywiście Full HD. Zdecydowanie nie sprawia takiego wrażenia. Za to dźwięk jest super. Mikrofon wyłapuje wszystko świetnie. Jeśli chodzi o aplikacje to mamy możliwość edycji nagrań. Możemy je przycinać, spowalniać, dodawać muzykę. Sama aplikacja kamery nie jest zła. Brakuje jej niestety dodatkowych funkcji.

Przeczytaj:  LG Leon 4G - Dane techniczne

Opinia: Portrety wychodzą idealnie. I tyle.
Ocena: 3.5/5

6. Bateria

Jeśli mocno używasz telefonu to bateria w Lumii 930 zdecydowanie Cię zawiedzie. Nokia zdecydowała się włożyć małą 2420mAh baterię. To coś co możemy znaleźć w sprzęcie średniej klasy. Przy mocnym używaniu nie wytrzyma do końca dnia. Gdzieś koło 19 będziesz musiał biegać w poszukiwaniu prądu bo urządzenie pokaże zero. Nawet jak nie używasz go wiele i tak nie wytrzyma dwóch dni. To ogromny problem, który skazuje go na klęskę. Ładowanie również jest wolne. Po pół godzinie mamy 20%. Na 100% trzeba czekać aż 3 godziny! Co za porażka!

Opinia: PORAŻKA!
Ocena: 2/5

7. Jakość rozmów i głośnik

Jakość rozmowy zarówno, jeśli chodzi o głośnik, jak i o mikrofon jest w porządku. Nie ma tu rewolucji czy chociaż rewelacji. Drugi mikrofon wyłapuje niepotrzebne dźwięki, ale to już standard nawet w średniej klasy urządzeniach. Na szczęście główny głośnik produkuje dobre dźwięki. Jest tylko jeden, więc mamy do czynienia z jakością mono. W niskim i wysokim zakresie zachowuje się wystarczająco dobrze.

Opinia: Bez szału, ale i nie ma kompromitacji.
Ocena: 4/5

8. Czy warto kupić Nokia Lumia 930?

Jeśli jesteś zwolennikiem systemu Windows Phone to jest to na pewno oferta do rozważenia. Nawet więcej, bo to jeden z lepszych telefonów z tym systemem. Jednak jeśli używasz Androida czy iOSa to nie spodziewam się, że ktokolwiek zdoła przekonać Cię do zmiany. Brakuje argumentów. O ile w codziennym użytkowaniu procesor spisze się poprawnie to zdecydowanie rozczaruje bateria i brak aplikacji. Aż ciśnie się na język pytanie czy to na pewno wielozadaniowy smartfon czy może zwykły telefon?

Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 1600zł.
Opinia końcowa: Zastanów się czy na pewno chcesz Windowsa.
Jeśli jesteś pewny, że tak to go kup.

Ocena końcowa: 3.6/5

Dane techniczne
System operacyjny

MS Windows Phone 8.1

Procesor

Qualcomm Snapdragon 800
Zegar procesora: 2,20 GHz
Liczba rdzeni: 4
GPU: Adreno 330

Pamięć

RAM: 2GB
Pamięć wbudowana: 32GB

Ekran

5.00", 1080 x 1920 px, OLED

Łączność

GPS, GPRS, EDGE, 3G, Bluetooth, WiFI: v802.11a/b/g/n/ac

Aparat

Zdjęcia: 4992 x 3744 px, 1280 x 960 px, 20 Mpx, 1,3 Mpx
Wideo: 1920 x 1080 px
Lampa LED

Bateria

Li-Ion 2420 mAh
Czas rozmowy: 3G: 930 min. (15,5 h)
Czas czuwania: 3G: 432 h (18,0 dni)

Wymiary i waga

137,00 x 71,00 x 9,80 mm
167,00 g

Dostępny w sieci

Play, Plus, T-mobile (stan na 6.07.2015)

Cena

1550 zł (stan na 5.01.2016)

Plusy

Świetnie zbudowany
Wysokiej klasy ekran
Spora moc
Niezły aparat

Minusy

Tragiczna bateria
Niewygodny, prostokątny design
Brak gier i aplikacji
Brak HDR

Ocena
Ocena użytkowników
Oceń tutaj!
Wygląd
3.0
Ekran
5.0
Oprogramowanie
2.5
Parametry
7.5
Aparat
4.0
Bateria
3.0
Jakość rozmów i głośnik
3.0
Podsumowanie

Zastanów się czy na pewno chcesz Windowsa. Jeśli jesteś pewny, że tak to go kup.

4.0
Ocena użytkowników
You have rated this
Jak Ci się podobało?
Uwielbiam
100%
Zainteresowany
0%
Takie o...
0%
Co?
0%
Nienawidzę
0%
Rozczarowany
0%
About The Author
testuJEŻ