Smartfony
CZYTASZ O:
[TEST] LG G4 – Recenzja telefonu
2

[TEST] LG G4 – Recenzja telefonu

by testuJEŻ20 września 2015

LG G4 ma wiele do udowodnienia. Poprzedni model, G3, był świetnym urządzeniem i dla konkurencji wielkim zaskoczeniem. G4 to odświeżona wersja poprzednika. Przetestuję go by zobaczyć czy ma szanse ponownie zaszokować rynek.

1.Wygląd

G4 wyglądem bardzo przypomina G3. To dobry start. Posiada wielki, 5.5 calowy ekran. Wielkość prawie tabletowa, ale nie wydaje się przesadnie duży. Można używać go jedną ręką, tak jak przy mniejszych pięciocalowych urządzeniach. To dzięki temu, że ekran jest szerszy i krótszy. Inny niż w iPhone 6 Plus czy Nexus 6. Szczególnie Nexus był trudny w użytkowaniu. LG jest jego przeciwieństwem. To już trzeci telefon LG z tylnymi przyciskami. Zostały one odrobinę przeprojektowane w porównaniu do poprzednich modeli i działają świetnie. Aż dziw bierze, że konkurencja nie skopiowała jeszcze tego rozwiązania. Jeśli pierwszy raz będziecie go używać, wyda wam się dziwny, niepraktyczny. Ale po kilku dniach będziecie się zastanawiać jak mogliście żyć bez tego patentu. Kluczowa różnica pomiędzy G3 a G4 to zakrzywienie telefonu. Jest to również spory minus. Wykrzywienie nie przypomina tych seksownych kształtów Samsunga Galaxy S6 Edge. Przypomina raczej banana. LG twierdzi, że zakrzywienie pozwala na lepszą jakość rozmów (mikrofon bliżej ust), lepsze ułożenie w ciasnych spodniach oraz 20% większą wytrzymałość. To pierwsze sprawdzę w dalszej części recenzji. Drugiego raczej nie ma sensu, bo jeśli masz ciasne spodnie to albo jesteś kobietą i nosisz telefon w torebce albo masz iPhona. Trzecie chętnie bym sprawdził, ale LG nie podaje szczegółów dotyczących tej wytrzymałości, więc nie wiem co i jak dokładnie sprawdzić, a mimo wszystko szkoda telefonu, żeby zrzucać go z 20% więcej niż pierwszego piętra. Plastik użyty do wykończenia urządzenia nie jest najwyższych lotów. Nie przypomina metalu, ani w wyglądzie, ani w dotyku.

Opinia: Tylne klawisze są świetne, albo po co ten banan i słaby plastik?
Ocena: 3.5/5

2. Ekran

Co już udało nam się ustalić to fakt, że LG G4 ma bardzo duży 5.5 calowy ekran. Dorzućmy do tego rozdzielczość 1440 x 2560 pikseli, 538ppi i Gorilla Glass 3. Jest WOW. Po tych parametrach możemy uznać, że ekran jest rewelacyjny. Jako, że nie samymi liczbami żyje Jeż to sprawdzam jak jest rzeczywiście. Pierwsze co rzuca się w oczy to ostrość. Jest nawet lepsza niż w droższym iPhonie 6. Wszystko, co pojawi się na ekranie będzie bardzo ostre. Tak ostre jak powinno być w Smartfonie. Jest też bardzo jasno. O 25% jaśniej niż w poprzedniku. Co oznacza, że można zapomnieć o osłanianiu go przed słońcem. Kontrast również poprawiono. Czarne kolory są głębokie. Przyczepię się jednak do odwzorowania kolorów. LG używa technologii ekranu Quantum Display. Ta technologia jest wyraźnie w tyle ze Retiną czy Super AMOLED. Najbardziej razi to w oczy przeglądając ekran główny lub menu na dużej jasności ekranu. Kolory tracą moc, głębię. Wygląda to bardzo nienaturalnie. Odwzorowanie kolorów w filmach zdaje się być w porządku. 

Przeczytaj:  Asus Google Nexus 7 - Dane techniczne

Opinia: Do pełni szczęścia brakuje kolorów.
Ocena: 4.5/5

3. Oprogramowanie

Ogólnie jestem przeciwko dokładaniu kolejnego oprogramowania nad Androida. Do tej pory działało to tylko w HTC, a LG czy Samsung zaliczały porażki. Nowsze wersje TouchWiza odwróciły nieco notowania Samsunga. LG ma Optimus UX – nie jest to system idealny, ale zły też nie jest. Oprogramowanie pomaga głównie w lepszym zarządzaniu telefonem. Danymi czy baterią. I to w sumie tyle. Jest jeszcze kalendarz, który daje radę. Tak naprawdę to nie zauważyłbym braku Optimusa UX tak jak nie zauważam jego obecności. Pozostaje pytanie – po co?

Opinia: Android 5.1. Po co ten Optimus?
Ocena: 4/5

4. Parametry

LG użyło Snapdragona 808, choć starszy LG 6 Flex 2 miał nowszy procesor 810. Decyzja o porzuceniu nowszej technologii spowodowana była problemami z przegrzewaniem się oraz dojeniem baterii. G4 ze starszym procesorem nie ma żadnego z tych dwóch problemów. Jest jednak minus tej decyzji. Mianowicie jest to słabsza moc. 808 nie jest tak szybki jak 810 i daje się to odczuć. Nie zrozumcie mnie źle, bo telefon wcale nie jest wolny. To wciąż superszybka maszyna, ale w tyle za flagowymi Samsungami, HTC czy Apple. 

Opinia: 3GB RAM, ale w procesorze odrobinę mu brakuje.
Ocena: 4.5/5

5. Aparat

8 Mpx to niezły wynik. Tyle LG ma w przedniej kamerze! 8 Mpx w przedniej kamerze to niesamowity wynik. Z tyłu porządne 16, a więc akurat. Zdjęcia RAW telefonem? Proszę bardzo! Koreańczycy nie przestają zaskakiwać. Zdjęcia w tym formacie są dużo dokładniejsze, lepiej odwzorowują kolory. Zajmują co prawdą około 20MB, ale warto je poświęcić. Aplikacja kamery jest równie dobra. Automatyczne ustawienia szybko się dopasowują.  Wysoka czy niska jasność otoczenia nie jest dla niego problemem. Coś mi mówi, że zdjęcia RAW już na dobre zagoszczą w telefonach. Jedynie video jest słabsze niż u topowej konkurencji, ale nie odstaje dużo.

Przeczytaj:  [TEST] Huawei P8 - Recenzja

Opinia: Poproszę 16 i 8, RAW, frytki, hamburgera i jabłko!
Ocena: 5/5

6. Bateria

G3 ma 3000mAh. To sporo, ale nie zapominaj, że ma aż 5.5 calowy ekran. On baterię będzie jadł garściami.  Możesz liczyć tylko na 1 dzień mocnego użytkowania telefonu. Mam wrażenie, że bez tego Optimusa podziałałby odrobinę dłużej. Na szczęście baterię można wyjąć i zastąpić zapasową. 

Opinia: Spora bateria, ale wydajność zgubiona.
Ocena: 4/5

7. Jakość rozmów i głośnik

Głośnik umieszczony jest z tyłu urządzenia. Choć jest to mono to mimo wszystko sprawuję się dobrze. Nawet przy odtwarzaniu dźwięku na maksa jest czysto. Słychać też lekki bas. Przy poziomym użytkowaniu telefonu, głośnik zakrywamy ręką. Daje się to odczuć, ale głos nie zanika całkowicie. Mikrofon ma oczywiście oczyszczanie dźwięku przez co słychać nas bardzo dokładnie.

Opinia: Działa dobrze w dwie strony.
Ocena: 5/5

8. Czy warto kupić LG G4?

Urządzenie jest flagowcem LG. Porównujemy go do flagowców innych marek. Czyli do Samsunga Galaxy S6, S6 Edge, iPhone 6, 6 Plus czy HTC One M9. Cenowo jest z nich najtańszy, ale różnica nie jest duża. Wygląd, baterię, procesor ma najsłabszy. Aparat najlepszy. LG to nie jest prestiżowa marka. Gdyby zrobili ciut więcej w kierunku designu to może oderwano by od nich łatkę tandety, a przyczepiono malutką łatkę luksusu, albo chociaż poprawności. Jako, że pierwsze co oceniamy to wygląd to LG G4 odpada podczas wyborów jako pierwszy. Gdyby kosztował 300zł mniej miałby szanse.

Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 1850zł.
Opinia końcowa:
 Zastanów się dobrze! Alternatywy: dołóż 300zł i kup Samsunga Galaxy S6 albo zaoszczędź 300zł i kup Samsunga Galaxy S5.

Ocena końcowa: 4.3/5

Dane techniczne
System operacyjny

Android 5.1 Lollipop

Procesor

Qualcomm Snapdragon 808 8992
Zegar procesora: 1,80 GHz
Liczba rdzeni: 6
GPU: Adreno 418 @600 MHz

Pamięć

RAM: 3GB
Pamięć wbudowana: 32GB

Ekran

5.50", 1440 x 2560 px, IPS TFT

Łączność

GPS, GPRS, EDGE, 3G, Bluetooth, WiFI: v802.11a/b/g/n/ac

Aparat

Zdjęcia: 5312 x 2988 px, 3264 x 2448 px, 16 Mpx, 8 Mpx
Wideo: 3840 x 2160 px
Lampa LED

Bateria

Li-Ion 3000 mAh

Wymiary i waga

148,90 x 76,10 mm x 9,80 mm
155,00 g

Dostępny w sieci

Plus (stan na 7.07.2015)

Cena

1800 zł (stan na 5.01.2016)

Plusy

Wielki ekran w małym opakowaniu
Wyraźny ekran
Świetny aparat
Wyjmowalna bateria

Minusy

Materiały mogłyby być lepsze
Średniej klasy bateria

Ocena
Ocena użytkowników
Oceń tutaj!
Wygląd
4.5
Ekran
3.8
Oprogramowanie
5.0
Parametry
5.0
Aparat
3.6
Bateria
4.3
Jakość rozmów i głośnik
2.3
Podsumowanie

Zastanów się dobrze! Alternatywy: dołóż 300zł i kup Samsunga Galaxy S6 albo zaoszczędź 300zł i kup Samsunga Galaxy S5.

4.0
Ocena użytkowników
You have rated this
Jak Ci się podobało?
Uwielbiam
100%
Zainteresowany
0%
Takie o...
0%
Co?
0%
Nienawidzę
0%
Rozczarowany
0%
About The Author
testuJEŻ