[TEST] Samsung Galaxy A3 – Recenzja
Samsung Galaxy A3 to telefon jaki bierzesz pod uwagę odrzucając drogie flagowe modele. Kusi głownie nazwa producenta. Solidna firma. Czy kupując go zapłacimy dodatkowo za reputację marki? Czy może wybrać urządzenie gorszej firmy, ale wyposażone w solidne podzespoły? Sprawdzam.
1.Wygląd
Urządzenie wygląda naprawdę dobrze. Jest zbudowane z solidnych materiałów. Wytrzymały, twardy plastik z tyłu i metalowa ramka. Kosztuje około 800zł, ale sprawia wrażenie dużo droższego. Ma 4.5 calowy ekran, jest cienki i lekki. Jest dostępny w trzech kolorach: niebieskim, białym i złotym. Niebieski wygląda świetnie.
Opinia: Ładny. Ktoś kto się nie zna, nie będzie wiedział czy to A3 czy nowa S6.
Ocena: 4/5
2. Ekran
A3 posiada ekran w technologii Super AMOLED. Moim zdaniem jest to najlepsza technologia dla ekranów w smartfonach. Pomimo niskiej rozdzielczości, 960×540, nie będziesz zawiedziony. Ekran produkuje nasycone kolory i bardzo głęboką czerń. Zdjęcia i video wyglądają na nim świetnie. Lepiej niż na większości urządzeń z ekranem w technologii LCD, nawet tych dużo droższych od niego. Jedyny problem to niedostateczna jasność ekranu. W dużym słońcu będą problemy z przeczytaniem wiadomości.
Opinia: Super AMOLED to zawsze dobry wybór. Mógłby być jaśniejszy.
Ocena: 3.5/5
3. Oprogramowanie
Rozczarowujące jest przestarzałe oprogramowanie. Nie dostajemy ani Androida Lollipop 5.0 (jest 4.4 KitKat) ani najnowszej nakładki od Samsunga – TouchWiz. Nakładka nigdy nie była najbardziej atrakcyjną czy użytkową spośród innych dostępnych na rynku. Jednak jej nowa wersja wprowadzała kilka ważnych udoskonaleń, których tutaj nie doświadczymy.
Opinia: Czuję jakbym zrobił coś złego i dostał karę w postaci bana na najnowsze oprogramowanie 🙁
Ocena: 2.5/5
4. Parametry
Procesorem jest Snapdragon 410. 1.2GHz, 4 rdzenie i 1GB RAM. To wystarczająco. Taki zestaw otrzymujemy w większości telefonów z tej półki cenowej w tym roku. Procesor wystarczy do gier i codziennych zadań. Niestety zdarza mu się czasami zaciąć lub mocno zwolnić, co prawdopodobnie związane jest z brakiem optymalizacji oprogramowania, ponieważ inne telefony z tym samym procesorem i oprogramowaniem nie posiadają takich problemów.
Opinia: Moc adekwatna do ceny, ale jest jakiś problem z działaniem urządzenia.
Ocena: 2.5/5
5. Aparat
Urządzenie robi całkiem dobre zdjęcia, ale nie w każdych warunkach. Do dyspozycji oddano nam 8MPx z tyłu i 5MPx z przodu. Aplikacja aparatu wczytuje się szybko i jest łatwa w użytku, jeśli nie chcesz używać ręcznych ustawień. Co ważne i przyjemne urządzenie wyposażono w tryb HDR. Zdjęcia wykonywane w tym trybie są lepiej zbalansowane. Dotyczy to prześwietleń i cieni. Niestety fotkom brakuje detali i dobrego skupienia. Czego nie jest w stanie zrobić to dobrze pokazać ruchu. Wychodzi rozmazana paka. Dotyczy to szczególnie zdjęć wewnątrz, nawet w dobrym świetle i w momencie kiedy niepotrzebny jest błysk lampy. Nawet mały ruch powoduje problemy. W słabym świetle zdjęcia to loteria. Gdy ustawisz odpowiednie funkcje i pozostaniesz nieruchomym to jest szansa, że otrzymasz akceptowalne zdjęcie, bo na pewno nic ponadto. Plusem jest bardzo dobry flash, który rozświetla równomiernie. Możesz także nagrać film w rozdzielczości Full HD. Biorąc pod uwagę cenę urządzenia nagranie jest dobre. Jedynie mikrofon fatalnie wyłapuje dźwięki. Przednia kamera jest powyżej przeciętnej. Zarówno do selfie jak i do wideorozmów sprawdzi się bardzo dobrze.
Opinia: Zdjęcia to loteria.
Ocena: 3/5
6. Bateria
Bateria jest bardzo mała. To tylko 1900mAh. Przy mocnym używaniu może mieć problem z przeżyciem całego dnia. Kiedy korzysta z trybów oszczędnościowych wytrzyma dzień do końca i pozostawi około 20%. Nie da się jej wyjąć i zamienić na zapasową. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że większość użytkowników nie będzie go aż tak mocno eksploatować to powinien wytrzymać dwa dni. Na pocieszenie bardzo szybko się ładuje. Godzinne ładowanie da około 65%.
Opinia: Daj mu spokój, a wytrzyma dwa dni.
Ocena: 3/5
7. Jakość rozmów i głośnik
Jakość rozmów jest OK. Niestety głośnik zewnętrzny jest do niczego. Nie nadaje się do słuchania muzyki, oglądania filmów czy rozmów w trybie głośnomówiącym. Dźwięk szczególnie przy wyższej głośności jest mocno zniekształcony.
Opinia: Fatalny głośnik.
Ocena: 2/5
8. Czy warto kupić Samsung Galaxy A3?
A3 nie błyszczy w żadnej kategorii. No może poza wyglądem. Można bez problemu znaleźć lepsze urządzenia za mniej. Nie powinien znajdować się na szczycie Twojej listy życzeń. Zapłacisz głównie za markę, a to za mało. Najgorsze są te problemy z działaniem. Telefon nie zacina się przy wymagających rzeczach, a czasami potrzebuje chwili przy przechodzeniu między ekranami. Gdyby ten problem nie istniał to ogólne wrażenie byłoby zdecydowanie lepsze. Do tego wydaje się, że Samsung zapomina o istotnych detalach, które wcale nie są kosztowne. Mowa tu głownie o głośniku. To urządzenie to kolejny dowód na to, że koreański producent wyspecjalizował się głównie w bardzo drogich telefonach, a te słabsze kompletnie mu nie wychodzą. Nie oskarżam ich o celowe działanie czy naciąganie klientów na dobrą nazwę, ale o lenistwo i brak konstruktywnego myślenia na temat potrzeb konsumentów.
Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 800zł.
Opinia końcowa: Nie kupuj. Gdyby kosztował 300zł mniej można by było go rozważyć.
Ocena końcowa: 2.9/5
Android 4.4.4 KitKat
Qualcomm Snapdragon 410 8916
Zegar procesora: 1,20 GHz
Liczba rdzeni: 4
GPU: Adreno 306
RAM: 1GB
Pamięć wbudowana: 16GB
4.52", 540 x 960 px, Super AMOLED
GPS, GPRS, EDGE, 3G, 4G, Bluetooth, WiFI: v802.11b/g/n
Zdjęcia: 3264 x 2448 px, 2592 x 1944 px, 8 Mpx, 5 Mpx
Wideo: 1920 x 1080 px
Lampa LED
Li-Ion 1900 mAh
Czas czuwania: 3G: 419 h (17,5 dnia)
130,10 x 65,50 x 6,90 mm
110,30 g
Orange, Play, Plus, T-Mobile (stan na 24.06.2015)
800zł (stan na 5.01.2016)
Mały i lekki
Dobra jakość materiałów
Obsługa 4G
Przestarzałe oprogramowanie
Kiepski ekran
Bezużyteczny aparat
Wysoka cena