Smartfony
CZYTASZ O:
[TEST] Samsung Galaxy Alpha – Recenzja
0

[TEST] Samsung Galaxy Alpha – Recenzja

by testuJEŻ22 września 2015

Samsung Galaxy Alpha to był pierwszy krok Samsunga w kierunku metalowych telefonów. Nie jest zbudowany z metalu i szkła jak S6. Jego budowa łączy metalową ramkę i plastikowy tył. Niektórzy powiedzą, że nie jest to rewolucyjna zmiana i będą mieli rację. Jednak, oczywistym jest to, że Samsung zmierza ku materiałom lepszej jakości. Techniczne Alpha ląduje pomiędzy S5 Mini, a Galaxy S5. Tak samo wygląda to cenowo. Jest o 200zł tańszy od S5. Czy warto tle zaoszczędzić?

1.Wygląd

Metalowa ramka ma duże znaczenie. Wraz z klawiszami tworzy ładną i funkcjonalną całość. Gdy biorę go do ręki to ciężko mi nie zauważyć podobieństw do iPhone’a 5S. Metal jest podobnie zimny i płaski, ma też podobny błysk. Dobrze leży w dłoni. Urządzenie wygląda nawet elegancko, ale wciąż używa sporo brzydkiego plastiku. Z przodu zobaczymy taki sam wzór jak na tylnej klapce. Nie przynosi to wielkiej rewolucji, może nawet wyglądałby lepiej bez niego. Kwestia gustu.  Największy problem to wciąż zbyt dużo plastiku. Kiedy położymy go obok w pełni metalowego HTC, wygląda jak zabawka. Tylną klapkę można zdjąć, a baterię wymienić.

Opinia: Tak małe zmiany można uznać za rewolucję? Raczej nie.
Ocena: 3.5/5

2. Ekran

Znany ze świetnych ekranów Samsung trochę rozczarowuje tym co zamontował do Alphy. Ekran jest podobny do tego w S5 Mini. 4.7 cala, rozdzielczość 720p, 312 pikseli na cal. To przeciętne wyniki. Technologia ekranu to oczywiście Super AMOLED. Mamy więc niezwykle jasny ekran, świetną czerń, kontrast oraz nasycenie kolorów. Gdy odpalimy film wrażenie są bardzo dobre. Nie wydaje się by brakowało mu rozdzielczości. Czy urządzenie byłoby dużo droższe gdyby zamontowano lepszy ekran? Prawdopodobnie tak. Jednak ono nie było nigdy tanie. Minus Samsung, minus.

Opinia: Rozczarowania nie przynosi, ale spory niedosyt pozostawia.
Ocena: 3.5/5

3. Oprogramowanie

Oryginalnie mamy do czynienia z Androidem 4.4.4 KitKat oraz nakładką TouchWiz Samsunga. To dobra para z kilkoma nowościami. Ma bardziej upakowane szybkie menu ustawień. To fajnie jest mieć szybki dostęp do tak wielu aspektów telefonu. Najważniejsze w nakładkach jest to, żeby nie instalować wiele programów. Nie ma ich wiele, w przeciwieństwie do ilości miejsca, które pozostało. Mamy do dyspozycji aż 26GB pamięci.

Przeczytaj:  Kiano Elegance 8 by Zanetti 3G - Dane techniczne

Opinia: Sprawdzone oprogramowanie, które świetnie działa.
Ocena: 4.5/5

4. Parametry

Mocy mu nie brakuje, możesz być tego pewien. Używa dwóch procesorów ze sobą współpracujących. Razem mają osiem rdzeni. Pierwszy z nich taktowany jest na 1.8GHz. Drugi ma 1.3GHz. To pierwszy telefon Samsunga, który używa Exynos 5430. Co wyróżnia ten procesor spośród innych to system pracy. Cztery rdzenie zajmują się bardziej wymagającymi procesami, np. grami. Kolejne cztery obsługują podstawowe funkcje. Razem dają niesamowitą moc i wydajność pracy baterii. Do tego mamy 2GB pamięci RAM. Na testach Alpha wypada o niebo lepiej niż S5 mini i lepiej niż pełna S5. W rzeczywistości tyle mocy nie będzie Ci potrzebne. Każda gra pójdzie bez problemu i w najbardziej płynny sposób w jaki się da. Prawdę mówiąc nie wiem co musiałbyś mu zadać, żeby miał problem.

Opinia: Gdyby miał 3GB RAM byłby rakietą, ale z dwoma i tak pędzi.
Ocena: 4.5/5

5. Aparat

Samsung Galaxy S5 posiadał jedną z najlepszych kamer. Alpha jest pod tym względem trochę słabsza, ale nie odstaje na tyle dużo, żeby ją krytykować. 12MPx spokojnie wystarczy do codziennych fotek. Focus działa superszybko. Zdjęcia na naszym ekranie pojawiają się w ułamku sekundy. Są jasne, wyraźne i mają naturalne kolory. Aplikacja ma wiele opcji. Mamy dostęp do selektywnego skupiania i rozpraszania, a w manualnych ustawieniach dopasujemy balans bieli czy poziom ekspozycji. Jest tryb panoramy i co ważniejsze tryb HDR. Po włączeniu go przeżyjemy szok. Właśnie z włączonym trybem HDR ten telefon robi najlepsze zdjęcia. W gorszych warunkach oświetleniowych jakość ulega pogorszeniu. Samsung używa tylko cyfrowej stabilizacji. Gdyby była optyczna, zdjęcia nie traciłyby tak bardzo. Wideo to kategoria w której Alpha jest na równi z flagową S5. Nagrywanie w 4K w układzie 16:9. Do tego slow motion i fast motion. Stabilizacja wciąż nie jest zachwycająca, a zbieranie dźwięków raczej marne. Jednak ostrość i odwzorowanie kolorów jest na najwyższym poziomie. Brawo!

Przeczytaj:  LG G3s - Dane Techniczne

Opinia: Zdjęcia więcej niż dobre. Filmy rewelacyjne. Najlepszy sprzęt do nagrywania video wśród smartfonów to nadal Samsung.
Ocena: 4.5/5

6. Bateria

Samsung rzadko rozczarowuje po całości. W tym przypadku bateria rozłożyła mnie na łopatki. Jest tycia. Ma 1860mAh. Ile? 1860! Dlaczego tak mało? W celu stworzenia ładnego, cienkiego telefonu i zmieszczenia skompikowanego procesora. Nie mogli dodać kilka milimetrów szerokości i włożyć większą baterię? Mogli. Powinni. Ma słabszy ekran, więc dzień mocnego używania wytrzyma. Niestety poranka drugiego dnia już nie. Szczególnie szybko się wyczerpuje podczas gier 3D. Można wręcz zobaczyć jak uciekają procenty. Na otarcie łez dano nam w miarę szybkie ładowanie. 25% w pół godziny.

Opinia: Kiedy wiesz, że Samsung jest w stanie dostarczyć dobrą jakościowo baterię, a tego nie robi, jest Ci po prostu bardzo smutno 🙁
Ocena: 3/5

7. Jakość rozmów i głośnik

Jestem tak zdenerwowany tą baterią, że moja frustracja na pewno przełoży się na kolejną kategorię. Jakoś rozmów jest średnia. Nie jest zła, nie jest też dobra. Samsung dorzuca drugi, likwidujący niepotrzebne dźwięki głośnik. Głośnik jest na dole, niedaleko portu ładowania. Oznacza to, że zasłonimy go przy poziomym chwycie. Wtedy nie usłyszymy nic. Dzięki Samsung. Gra głośno, ale niewyraźnie i bez głębi.

Opinia: Przeciętnie.
Ocena: 3.5/5

8. Czy warto kupić Samsung Galaxy Alpha?

Szczerze? Za tę baterię strzeliłbym focha na Samsunga i nic nie kupował. Niech zauważą w swoich rachunkach, że nie zarabiają i że lud jest niezadowolony. Może wtedy bardziej docenią swoich klientów. To nie jest kwestia tego, że się nie postarali, nie wiedzieli jak itp. Po prostu dokonali bardzo złej decyzji. Wiesz czym jest Alpha? Jest modelem testowym. Badają jak rynek ocenia nowy wygląd i jak działa nowy procesor.  

Cena: W momencie pisania recenzji telefon kosztował 1400zł.
Opinia końcowa: FOCH!

Ocena końcowa: 3.9/5

Dane techniczne
System operacyjny

Android 4.4.4 KitKat

Procesor

Samsung Exynos 5430
Zegar procesora: 1,80 GHz oraz 1.3GHz Cortex A7
Liczba rdzeni: 8
GPU: ARM Mali-T628 MP6 @600 MHz

Pamięć

RAM: 2GB
Pamięć wbudowana: 32GB

Ekran

4.70", 720 x 1280 px, Super AMOLED

Łączność

GPS, GPRS, EDGE, 3G, Bluetooth, WiFI: v802.11 a/b/g/n/ac

Aparat

Zdjęcia: 4608 x 2592 px, 1600 x 1200 px, 12 Mpx, 2,1 Mpx
Wideo: 3840 x 2160 px
Lampa LED

Bateria

Li-Ion 1860 mAh
Czas rozmowy: 3G: 660 min. (11,0 h)

Wymiary i waga

132,40 x 65,50 x 6,70 mm
114,00 g

Dostępny w sieci

Orange (stan na 6.07.2015)

Cena

1400 (stan na 5.01.2016)

Plusy

Wąski i lekki
Funkcja HDR w aparacie
Mnóstwo mocy

Minusy

Tragiczna bateria
Drogi
Brak wejścia dla kart pamięci

Ocena
Ocena użytkowników
Oceń tutaj!
Wygląd
4.5
Ekran
4.0
Oprogramowanie
5.0
Parametry
5.0
Aparat
4.0
Bateria
3.0
Jakość rozmów i głośnik
4.0
Podsumowanie

FOCH!

4.0
Ocena użytkowników
You have rated this
Jak Ci się podobało?
Uwielbiam
100%
Zainteresowany
0%
Takie o...
0%
Co?
0%
Nienawidzę
0%
Rozczarowany
0%
About The Author
testuJEŻ